درباره ما
دوستان
آخرین مطالب
لینکستان
دیگر موارد
 

پس از گذشت ۲ سال کش و قوس برای احیای ببر منقرض شده مازندران از ببر سیبری و مرگ ببر نر، تست بیماری “مشمشه” در ببر ماده هم بالاخره “مثبت” اعلام شد و قرار است ببر ماده “معدوم” شود.

به گزارش فارس ببر نر سیبری که اردیبهشت ۱۳۸۹ به ایران وارد شد حاصل تفاهم‌نامه مشترک سازمان محیط زیست ایران و روسیه بود برای احیای نسل منقرض شده “ببر مازندران “. محیط زیست برای ورود ۲ قلاده ببر از سیبری پروژه‌ای را تعریف کرد که رئیس سازمان محیط زیست بودجه مورد نیاز برای آن را ۵ میلیارد تومان اعلام کرد، تفاهم‌نامه‌ای که حاصل آن، خروج دو قلاده پلنگ ایرانی به روسیه و ورود دو قلاده ببر بیمار از سیبری بود.

ببر نر وارداتی پس از گذشت ۸ ماه از انتقال به ایران جان داد. مرگی که تبدیل به سوژه ناب رسانه‌های داخلی و خارجی شد، مدیر باغ وحش تهران گفت: “ببر نر گوشت خر خورد و مرد”، محیط زیست اعلام کرد: “علت مرگ به احتمال ۶۰ درصد بیماری مشمشه است”، باغ وحش تهران پاسخ داد: “ببر نر قبل از مشمشه، «ایدز گربه‌سانان» داشته است”، مشاور سازمان محیط زیست گفت: “تست ایدز ببر منفی است” رئیس سازمان محیط زیست تأکید کرد: “تست ایدز پیش از ورود ببر به ایران گرفته نشد” مدیر باغ وحش اعلام کرد: “دامپزشکی تست ایدز از ببر گرفت، تست ایدز مثبت است” و…

پس از مرگ ببر نر سیبری، نگرانی‌ها از ابتلای ببر ماده به بیماری “مشمشه” نیز بالا گرفت تا حدی که از همان زمان مرگ ببر نر، ببر ماده در اتاقک “قرنطینه” قرار گرفت. قرنطینه‌ای که بر اساس مشاهدات خبرنگار فارس، یک اتاقک آجری در فضایی باز و دور از باغ وحش ارم است با پنجره‌های میله‌ای که کمی نور را روانه اتاق تاریک قرنطینه می‌کند. بیش از یک سال است که ببر ماده در این اتاق قرنطینه به سر می‌برد تا نتایج قطعی آزمایش‌های متعدد درباره بیماری آن اعلام شود آزمایش‌هایی که تاکنون ابتلا به بیماری “مشمشه” را در این ببر “منفی” نشان می‌داد اما این بار به گفته یک منبع آگاه آخرین نتیجه آزمایش‌های تست بیماری مشمشه ببر ماده “مثبت” اعلام شده تستی که در کشور دیگری ارزیابی شده است. خوشبختانه نتایج این آزمایش نشان می‌دهد که شیرهای  باقی مانده باغ وحش ارم تهران هیچ نشانه‌ای از ابتلا به این بیماری ندارند و تست آن‌ها “منفی” است.

محیط زیست 89

بر اساس گفته این منبع آگاه، دستگاه‌های مرتبط از جمله دامپزشکی و سازمان محیط زیست در حال حاضر در پی معدوم کردن این ببر ماده بر آمده‌اند که روش آن هم هنوز مشخص نیست. در حالی‌که با اعلام نتیجه آخرین تست از ببر ماده سیبری در ایران، تیر خلاص به سمت یک پروژه تلخ زیست‌محیطی شلیک می‌شود، رئیس سازمان محیط زیست اصرار بر ورود ۴ قلاده توله ببر دیگر از سیبری به ایران دارد و همچنان برای آماده سازی منطقه حفاظت شده “میانکاله” در شمال کشور که به عمر هیچ کدام از این ببرها کفاف نداد هزینه می‌کند.

محمد جواد محمدی‌زاده گفته است: قرار سازمان محیط زیست با کشور روسیه بر این بود که زیستگاه حیوانات برای نگهداری از حیواناتی که از این کشور وارد ایران می‌شوند، آماده شود تا ما بتوانیم از روسیه ببر وارد کنیم و از ایران نیز پلنگ به روسیه بفرستیم.

ببر نر بر اثر ابتلا به بیماری “مشمشه” که یک بیماری باکتریایی مسری خطرناک مشترک بین انسان و حیوان و به شدت کشنده است، تلف شد و ببر ماده نیز به همین بیماری مبتلاست و باید به انتظار نشست و دید که محیط زیست با انتخاب چه روشی، زندگی این ببر جنجالی را هم خاتمه می‌دهد، شلیک گلوله، تزریق دارو و…:: موضوعات مرتبط: اخبار محیط زیست
ن : دانشجویان محیط زیست
ت : دوشنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۹۰

مواد مورد نیاز:

۱-کاغذ مناسب، به اندازه نیاز (در صورت امکان از آ۴-کاغذ کاهی از کیفیت مطلوبی برخوردار نیستند.)

۲-خودکار مرغوب(مشکی بهتر است-نوک خودکار باید ریز باشد و خودکار های بیک اصلا مناسب نیستند)

*شاید خیلی از شما عزیزان در هنگام تقلبی به خاطر بزرگ بودن کاغذ تقلبی،لو رفته باشید؛اندازه ی کاغذ بسیار مهم است.

*بهترین اندازه ۵×۳.۵ سانتی متر است.  با این اندازه شما می توانید کاغذ را در هر جایی،قرار دهید.

نگران این نباشید که تعداد کاغذهایتان زیاد شود!!!

**در این مرحله باید دست خط خیلی خوبی داشته باشید؛دست خطی که هم خوانا باشد و هم ریز که کاغذ زیادی مصرف نشود!

***حال نوبت به این می رسد که کاغذ را جا سازی کنید.شما می توانید کاغذ را به انتهای مانتو و یا پیراهن با کمک سوزن ته گرد نصب کنید.

*سوزن را باید طوری قرار داد که از رو هیچ چیز مشخص نباشد.

****و در آخر باید منتظر باشید که مراقب ازشما دور باشد و در اینجا پاهای خود را روی هم گذاشته و به طور ماهرانه شروع به تقلبی کنید.

*نکته۱* در ایام نوروز این روش رابه صورت سه روز یکبار یا دو روز یکبار امتحان کنید تا بازده کار شما افزایش یابد.

*نکته۲*از آنجایی که بعد از تعطیلات بلافاصله امتحانات میانترم و بعد از ان امتحانات پایان ترم شروع میشوند لذا این روش را به صورتی که گفته شد تمرین کنید.در غیر این صورت نتیجه ی عکس گرفته و با توجه به وقت اندکی که دارید فرصتی برای جبران نخواهید داشت!!!

پیشاپیش عیدتون مبارک تعطیلاتم به همه تون خوش بگذره.

 :: موضوعات مرتبط: طنز و کاریکاتور
ن : ن.وهابی پور
ت : سه شنبه شانزدهم اسفند ۱۳۹۰
ن : ن.وهابی پور
ت : پنجشنبه یازدهم اسفند ۱۳۹۰
با سلام

دوستانی که قصد ادامه تحصیل در رشته محیط زیست دارند منابع کارشناسی ارشد بدین شرح می باشد :
( دفترچه منابع کارشناسی ارشد جهاد دانشگاهی دانشگاه اصفهان )

منابع ازمون کارشناسی ارشد محیط زیست

عنوان درس (ضریب)

                        منابع درس

آلودگی محیط زیست

(1)

کتاب آلودگی های محیط زیست آب و خاک و هوا \تالیف دکتر مجید افیونی –جزوه آاودگیهای محیط زیست \سید حسین کیا – کتاب آلودگی محیط زیست \خانم دکتر مینو دبیری – جزوه آلودگی های محیط زیست \دکتر خراسانی

اکولوژی حیات وحش

(2)

کتاب بوم شناسی و مدیریت حیات وحش \ ترجمه دکتر منصور مصداقی – کتاب مقدمه ای بر اکولوژی رفتار \ ترجمه عبد الحسین وهابزاده – کتاب شالوده بوم شناسی \ ترجمه محمد جواد میمندی نژاد – کتاب مبانی محیط زیست \ ترجمه عبد الحسین وهابزاده – کتاب تنوع حیات \ ترجمه عبد الحسین وهابزاده – جزوه اکولوژی حیات وحش \ سید حسین کیا – کتاب اکولوژی  دکتر اردکانی – جزوه بوم شناسی \مبانی مدیریت و فنون مدیریت \ دکتر کرمی و دکتر کابلی (دانشگاه تهران ) و دکتر همامی (دانشگاه اصفهان )

شناخت محیط زیست

(3)

کتاب زیستن در محیط زیست \ ترجمه دکتر مجید مخدوم – کتاب مبانی محیط زیست \ ترجمه عبد الحسین وهابزاده (انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد )- کتاب شناخت محیط زیست \ ترجمه عبد الحسین وهابزاده (انتشارات موزه آثار طبیعی و حیات وحش ) – جزوه شناخت و حمایت محیط زیست \ سید حسین کیا – جزوه شناخت حمایت محیط زیست \ دکتر خراسانی

ارزیابی محیط زیست

(3)

کتاب شالوده آمایش سرزمین \ تالیف دکتر مجید مخدوم – کتاب پارکهای ملی و مناطق حفاظت شده \تالیف هنریک مجنونیان – کتاب مناطق حفاظت شده ایران \تالیف هنریک مجنونیان – کتاب طرح ریزی پارکهای ملی \ تالیف هنریک مجنونیان – جزوه ارزیابی محیط زیست و پارکداری \ سید حسین کیا

بیولوژی شناخت حیوانات شکاری

 (2)

کتاب راهنمایی پستانداران ایران \ تالیف هوشنگ ضیایی – کتاب پرنده شناسی \ تالیف دکتر جمشید منصوری – جزوه بیولوژی حیوانات شکاری و پرنده شناسی \ سید حسین کیا – کتاب راهنمای پرندگان ایران \ تالیف دکتر جمشید منصوری – جزوات درس بیولوژی دانشگاه تهران و دانشگاه اصفهان  

زبان تخصصی

 (2)

کتاب زبان انگلیسی تخصصی محیط زیست \ دکتر نوری (انتشارات دانشگاه آزاد ) – کتاب زبان انگلیسی دانشجویان بهداشت محیط زیست (انتشارات سمت)

زبان عمومی

(2)

504 واژه (بارنز ) – گرامر از دبیرستان تا دانشگاه (فرزام)

منابع کمکی : زبان عمومی (اشراقی) – زبان عمومی (ناصر زاده )


ن : ز. کبریایی زاده
ت : سه شنبه نهم اسفند ۱۳۹۰

فیلم جدایی نادر از سیمین، ساخته اصغر فرهادی، عنوان بهترین فیلم خارجی جایزه اسکار را از آن خود کرد تا افتخاری بزرگ نصیب سینمای ایران شود.

فیلم جدایی نادر از سیمین پیشتر جایزه بهترین فیلم جشنواره سینمایی سزار و گلدن گلاب را از آن خود کرده بود.

مراسم اعطاء جوایز اسکار ۲۰۱۲ از ساعت ۵ صبح امروز در کداک تیه‌تر لس آنجلس برگزار شد.

این نخستین بار است که فیلمی ایرانی در مراسم اسکار به جایزه ای دست می یابد. پیش از این فیلم بچه های آسمان به کارگردانی مجید مجیدی از ایران نامزد دریافت جایزه اسکار شده بود اما موفق نشده بود این جایزه را از آن خود کند.


ن : ا. غزنوی پور
ت : دوشنبه هشتم اسفند ۱۳۹۰

  

مدیریت منابع طبیعی تجدید شونده کشور،با مردم و برای مردم یک شعار نیست،بلکه واقعی است انکار ناپذیر،پس اگر بخواهیم وضعیت آینده زندگی در کشور پیش بینی کنیم چیزی جز نتیجه تعامل امروز ما با منابع طبیعی نخواهد بود.تخمین زده می شود 10 برابر جمعیت فعلی کره زمین،انسان ها در روی زمین زندگی کرده و ار دنیا رفته اند و درصد خیلی از آنها از دانش و تکنولوژی امروز برخوردار بوده اند،اما در عوض برای تامین نیاز های اولیه زیستی از قبیل آب و هوا،اکسیژن و مواد غذایی بدون هورمون چندان مشکلی نداشت.

از آن روزی که انسانها دریافتند حق برخورداری آنها خیلی بیشتر از آنی است که دارند به فکر توسعه افتادند،البته اگر منظور از توسعه بهبود وضعیت زندگی و رفع کاستی های فرهنگی،اقتصادی،اجتماعی و دستیابی به عدالت اجتماعی است خیلی هم خوب است و هیچ کس با آن مخالف نیست،دست اندرکاران منابع طبیعی هم همراه و طالب آن توسعه هستند و منابع طبیعی را مهمترین پشتیبان توسعه می دانند به شرطی که حفظ،احیا توسعه و بهره برداری پایدار از منابع طبیعی از مولفه های اصلی توسعه باشد.

135 میلیون هکتار از عرصه 165 میلیون هکتاری کشور ما منابع طبیعی است.ضمانت استقرار و امنیت استمرار  زندگی،اولین نقش اساسی و بی نظیر منابع طبیعی است.انسان ها از طبیعت چیز هایی را می گیرند که تا کنون برای آنها جایگزینی پیدا نشده است و بدون انها هم ادامه زندگی موجودات زنده امکان نبع دارد.منابع طبیعی تمام نیازهای انسان ها را تامین می کند،پس انسان ها هم باید تمام توانمندی های خود را برای پایداری این منابع به کار گیرند.اما همیشه وضع به این خوبی پیش نمی رود .حرف ما این است اگر برای توسعه پایدار الگوهایی وجود دارد باید تمام الگو را پیاده کنیم.بهتر بگویم چینی ها با جمعیت 3/1 میلیارد نفر یعنی حدود 18 برابر جمعیت ایران در عرصه 8/5 برابر عرصه ایران یعنی در 6/9 میلیون مربع زندگی می کنند.چین با رشد اقتصادی نزدیک به 10 درصد،سیایت محدود کردن صادرات مواد خام معدنی را پیش گرفته و اعتراض کشورهای اروپایی،آمریکایی و سازمان تجارت جهانی را بالا برده است.

با جمیع شرایط چین بیش از سایر کشورها مسیر توسعه را پیش گرفته و به عنوان یک کشور ابر قدرت بالقوه معرفی می شود.همین کشور برای پایداری توسعه،توسعه  توسعه محیط زیست را در الویت قرار داده تا جایی که معتقد است،آسمان آبی با ابرهای سفید و گیاهان سرسبز و انبوه و جوی های آب زلال سبب جذب سرمایه ها و استعداد های برتر می شود و به همین خاطر تب جنگل کاری در چین بالا گرفته ئ برای جامه عمل پوشاندن به این افکار مقرر کرده اند باید نرخ پوشش جنگلی شهرهای جنگلی شهرهای جنوب کشور از 35 درصد و در شهرهای شمالی از 25 درصد بالاتر باشد.

نفس کشیدن ساده ترین و در عین حال مهمترین فعالیت بیولوژیکی برای وجود داشتن است.فقیر و غنی،عالم و جاهل،شمالی و جنوبی،زن و مرد،پیر و جوان،همه و همه نیاز های اولیه و حیاتی خود را از منابع طبیعی می گیرند،پس نگذاریم روزی برسد که برای تنفس مجبور به حمل کپسول اکسیژن با خود باشیم.توسعه زیباست و زیباتر خواهد بور اگر به بهای تخریب منابع طبیعی نباشد.


ن : ز. کبریایی زاده
ت : جمعه پنجم اسفند ۱۳۹۰

نوشته شده توسط محسن تیزهوش

می گويند روزگار محيط زيست طبيعی و انسانی كشور عزيزمان ايران خراب است؛ زيرا تنوع گياهی و جانوری در حال نابودی و مرگ و تباهی و... است! می گويند هوای كلان شهرها حسابی آشفته است و سرطان در كمين شهروندان تهرانی است! می گويند جنگلهای شمال به واسطه تعريض جاده و گسترش ساخت و ساز ويلايی يك عده از ما بهتران دارد ويران می شود!

می گويند وضعيت تالابهای كشور به خصوص پريشان، بختگان، اروميه و... بحرانی است؛ زيرا مديريت غلط منابع آب سبب حضور چاه های غير مجاز، احداث سدهای غول پيكر و عدم پرداخت حقابه طبيعی رودها و تالابها شده است!

می گويند جنگلهاي زاگرس در حال ويران شدن است؛ پيشروی كشاورزی، ذغال گيری، ساخت و ساز منازل مسكونی، حضور معادن رنگارنگ، سد سازی های پی در پی و ... نفس زاگرس را گرفته است! می گويند وقتی ريز گردها می آيند نفس غرب كشور  به شماره می افتد و هنگامی كه بر در ديوار شهر می نشيند در اوايل مرداد شهرهای هميشه خرم و آبادمان دچار خزان زودرس می شوند!

می دانيد اين حرفها را چه كسانی می زنند؟ آری حدستان درست است؛ يك جماعت بيكار كه خود را فعال محيط زيست می دانند، عمر و جوانی و زندگی خويش را وسط گذاشته اند و هر روز از اين حرفهای بی حاصل می زنند!

مثلا می گويند فارغ التصيلان رشته محيط زيست و منابع طبيعی بيكار تشريف دارند... آخر چرا دروغ می گوييد؟ كدام تحصيل كرده محيط زيست بيكار است؟ بنده با اكثر دوستان فارغ شده از تحصيل در ارتباط هستم، خدا رو شكر همه بر سر كار رفته اند! فكر می كنيد دروغ می گويم؟ باشد مثال می زنم؛ يكی از دوستانم اهواز است، دارای چندين مدرك معتبر زيست محيطی است؛ باورتان نمی شود از بس برايش دعوت به كار فرستاده اند كه قصد مهاجرت به خارج از كشور را دارد!

يك مثال ديگر بزنم؟ باشد، يكی از دوستانم كرج است، آنقدر كار برايشان ريخته كه از ترس جانش به همه می گويد نه، می دانيد چرا؟ آخر می ترسد ساير شركتها و ادارات كل محيط زيست و منابع طبيعی از دستش دلخور شوند و ...، برای همين فعلا هم درس می خواند و هم صرفا برای گذران اوقات روزمره معامله ملكی، زمينی، ويلايی و... را جوش می دهد!

تازه اين را نگفتم... يكي از دوستانم الان روزهای آخر خدمت مقدس سربازی را طی می كند و هر روز زنگ می زند و می گويد؛ فلانی می ترسم دير برگردم بازار داغ كار رو از دست بدم! منم هميشه بهش می گم بيا دوباره كنكور شركت كنيم چيزی كه ريخته كاره! عجله كاره شيطونه!

يك دوست ديگر دارم، اونم محيط زيست خونده، با كلی استعداد و توانايی و ... به خاطر همين دروغ هايی كه می گويند « محيط زيست بازار كار نداره » رفته مغازه باز كرده، كف و روكش ماشين عوض می كنه! آخر يكی نيست به اين فعالين محترم محيط زيست بگويد از اين همه دروغ چه چيزی نصيب شما می شود؟ آخر چرا جو سازی می كنيد؟ اين كارها آخر عاقبت نداره ها... گفته باشم!

تازه چند روزی است يك دروغ بزرگ جديد گفته اند كه كلی جنجال به پا كرده ... حتما خبر داريد ... نشستن دور هم  با كمك عوامل بی سواد دانشگاه بیل همين جوری الكی شاخص عملكرد زيست محيطی ايران رو ۳۶ پله پايين كشيدن ... آخر اين چه كاری بود كه كرديد؟ حالا می خواستيد جو درست كنيد، قبول، حالا چرا ۳۶ پله ؟ هفت، هشت پله كافی بود، انصافم خوب چيزيه به خدا! حالا خوب است همين ۱۸ پله به آخر را نگه داشتيد، وگرنه معلوم نبود بايد به كی فخر بفروشيم!

تازه بعدش رفتن كلی مصاحبه كردن كه بله اين رتبه قابل پيش بينی بوده و نمی دونم از اين بدترم می تونسته باشه و خلاصه كلی جو سازی كردن !

دوستان عزيز اين عينك های بدبيني را برداريد؛ نگاه كنيد حال زاگرسمان چقدر خوب است؛ جنگلهای بلوط همچون گذشته استوار باقی مانده است و سنجابها فكر مهاجرت را از سر بیرون كرده اند!

نگاه كنيد، تنها يك دقيقه با من نگاه كنيد؛ به جنگلهای خاطره انگيز شمال، به لاهيجان، رامسر، تنكابن، بابلسر و... می بينيد چقدر شاداب و زيبايند! می بينيد خبری از زباله در دل جنگل نيست، می بينيد شيرابه زباله های خانگی و... به آبهای زيرزمينی راه پيدا نكرده اند! می بينيد درياي خزر چقدر عاری از پساب های صنعتی و خانگی است، می بينيد...!

بنده می توانم به شكلی ساده اثبات كنم كه اين 36 پله سقوط دروغی بيش نيست، زيرا حال و روز محيط زيست كشورمان بسيار عالی است؛ قبول نداريد، پس اين 36 برهان را برای اثبات دروغ اين « 36 پله سقوط » بخوانيد:


ن : دانشجویان محیط زیست
ت : سه شنبه دوم اسفند ۱۳۹۰
 
موضوعات
نویسندگان
آرشیو مطالب
امكانات جانبي